e-SporTR Röportajı : Ahmet Bozyel

e-SporTR Özel : TOA E-Spor Röportajı Bölüm 1

TOA e-Spor Yöneticileri ve Oyuncularıyla arka arkaya aldıkları galibiyetlerin ve ESEA Main Ligine yükselmelerinin ardından uzun ve keyifli bir röportaj yaptık. Şimdi sizleri bekletmeden röportajımızın 1. Bölümü ile başbaşa bırakıyoruz.

e-SporTR Özel : TOA E-Spor Röportajı Bölüm 1

Öncelikle tebrik ederiz. Yeni bir takım olmanıza rağmen ardı ardına böyle başarılar elde etmek kolay değil.

Ahmet Bozyel : Teşekkürler, daha yeni başladık ve katedeceğimiz çok yolumuz var.

Böyle kısa bir sürede ESL Türkiye Liginde gelen üçüncülük ardından yarı finallere kalmanız ve akabinde ESEA Main Ligine yükselmeniz gerçekten muhteşem. Yeni bir takım olarak bu başarıları elde etmeyi bekliyor muydunuz? Yoksa size de mi sürpriz oldu?

Ahmet Bozyel : Açıkcası sürpriz olmadı. Fark ettiğiniz gibi geçen sene ki kadromuzdan çok farklı bir oyuncu yapısına sahibiz. Geçtiğimiz sezon ESEA Türkiye açık liginde şampiyon olduğumuz kadromuz da çok başarılı bir kadroydu. O zaman da aynı tarz sorular ile karşılaşmıştık ” bekleniyor muydu ” diye bugün de aynılarıyla karşılaşıyoruz. Cevap basit, bekleniyordu. Kulüp olarak olmayacak dualara amin demeyi seven bir yapımız yok zaten. Planlı, programlı ve adım adım yol almayı seven bir ekibimiz var. O yüzden hiçbir başarı TOA için süpriz değildir. ESEA liginde bu sezon ilk amacımız Main Lige katılmaktı ve bunu da başardık. Şimdi ki hedefimiz ise katıldığımız ligi birinci sırada tamamlayarak Main Ligi teğet geçerek Avrupa MDL Ligine katılmaya hak kazanmaktır. Bizim asıl olmamız gereken lig de orasıdır.

Takıma göz atacak olursak bireysel anlamda çok yetenekli ve geçmişi başarılarla dolu oyunculardan oluşuyor fakat tam olarak takım olmadan da başarı elde edilemiyor. Bu kadar kısa bir sürede tam olarak takım olabilmeyi neye bağlıyorsunuz?

Ahmet Bozyel : Bireysel yetenek ve tecrübeler, takımı belirli bir aşamaya kadar ilerletebiliyor. Ortaya çıkan oluşumda doğru oyun-içi lideri, onu dinleyebilen bir ekip ve bu ekipteki geri kalan açık pozisyonlar için yerleşen doğru oyuncuların koordine bir şekilde oynayabilmesi de bize takım olmayı sağlıyor. İşte belirttiğim esasları uygulayabildiğimiz için bu kadar kısa sürede tam olarak takım olabilmeyi başardık.

Önünüzde ESL Türkiye Ligi Playoffları var. Playoff öncesi alınan galibiyetlerin takımın mantalitesine katkıları neler oldu? Kazanılan son başarılardan sonra takımda ne değişti?

Ahmet Bozyel : Başaracaklarına inançları tamdı. Turnuva sürecinde ESL Wire kaynaklı birkaç sorun yaşadık ki bu da bizi biraz formdan düşürdü. Lakin vazgeçmek yerine daha çok çalışmayı ve nasıl bu durumu telafi edebilirizi düşündük. Yalan yok, bazı durumlarda sanırım ilk dörde kalarak finallere gidemeyeceğiz diye düşündük fakat nihayetinde başardık. Şans faktörünü de unutmamak lazım. Sezon başından bu yana hiçbir maça bu kadar sıkı hazırlanmamıştık. Royal Bandits maçı için on kişilik bir ekip sabah akşam demeden çalıştı ama maç oynanmadı. Açıkcası bizler için büyük şans oldu bu durum çünkü Royal Bandits ekibi şuan ESL Türkiye Ligi’ndeki şampiyonluğa en yakın aday durumunda.

Her takımın teknik ve mental açıdan bir lideri olur. Takımda işler kötüye gittiğinde olaya müdahale edip, durumu düzelten oyuncu kim oluyor?

Ahmet Bozyel : Kesinlikle Gaja! Bazı durumlarda da bu özveriyi Jabbawockeez‘in gösterdiğini söyleyebilirim. Aslında ikisi birden piskolojik açıdan olumlu olduğu günlerde takımın kaybetmesi çok zor diyebilirim çünkü ikisi birden oyuna odaklanınca müthiş bir itici kuvvet oluşturuyorlar. Takımda bildiğiniz üzere genç isimler var ve bazı olayları yeni yeni deneyimliyorlar. Bu yüzden bazı konularda eksik kalabiliyorlar fakat Gaja ve Jabbaikilisi bu açığı kapatıyorlar.

 

Bazı sosyal medya organlarında ve içerik bazlı sitelerde “Royal Bandits” ve “TOA” takımları işaret edilerek “ESL Liginde Şike mi var?” başlığı altında bir haber ortaya atıldı. Bu durumla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Nasıl televizyonları başında futbol izleyen her birey kendini hakem, teknik direktör olarak görmeye alışık ise nasıl sohbet sırasında herkes kahraman, herkes en iyisi ise bunu da benzer bir trajikomik olay olarak görüyorum. Malesef sosyal medyayı takip edecek kadar zamanım olmuyor lakin geçenlerde bir posta atılmış bir yorum görmüştüm. Royal Bandits CS:GO Menajeri Emre Opçin bir yorumda gerekli açıklamayı yapmış ve demiş ki ” Herhangi bir takıma veya oyuncuya açıklama yapmak zorunda değiliz ancak maçın bizim için bir önemi olmadığından mag0o il dışına çıktı. ESL’in cezai yaptırımı ise ödülden kesmek olacaktır.” Emre Bey burada herşeyi güzelce özetlemiş aslında, kimsenin hayal gücüyle uğraşacak kadar boş vaktimiz yok. Teşekkürler.

Ahmet Bozyel’e bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.

Haberin Orjinal Kaynağı : https://e-sportr.com/e-sportr-ozel-toa-e-spor-roportaji-bolum-2/

Leave a Reply