Röportaj : E-SporTR

SPACE SOLDİERS’ A RAKİP Mİ ÇIKIYOR

 

Geçtiğimiz sezon ESEA OPEN LEAGUE ‘inde Team of Anatolia ile Dark Passage’ın karşılaşmasını TOA E-Sports’un twitch kanalından canlı olarak izledik. Ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim enfes bir karşılaşma seyrettik…

Özellikle Team Of Anatolia takımının rifler oyuncusu olan Göker “Gkrr” Göçmez’ in o ninja defuse’ unu izledikten sonra bir anda şaşkınlığın verdiği ani sessizlik ve insanların “Ne Oluyor” demesiyle ayağa kalkan chat ahalisinin eminim akıllarından şu soru geçmiştir “Team of Anatolia kimdir?” Sizin için bu soruyu bu takımın kurucusu olan Ahmet Bozyel’e ulaştık ve ona sorularımızı yönelttik.

-Team of Anatolia nasıl kuruldu ve misyonu nedir kısaca anlatır mısınız Ahmet bey?

2015 yılının Mayıs ayı itibari ile alt yapılarına başladığımız TOA Elektronik Sporlar Kulübünü 2016 yılının Ocak ayında resmen faaliyete sokabildik. Bu süre zarfında bu işi daha önce yapmış bazı dostlarımız ile görüşüp onlardan fikir alışverişi yaptık. Özverili çalışmalarımızın meyvelerini de gördüğünüz üzere gerek lobisel faaliyetlerde ki dostluk gerek ise de alınan başarılar ile kanıtlamaktayız. Ülke içi başarı her daim her kulüp için önemlidir lakin TOA E-Sports olarak bizim hedefimiz kesinlikle yurt dışında başarılı olabilecek bir kulübün resmi temellerini atmaktır.

-Türkiye’de Elektronik Spor sizce ne durumda ve sizin genel olarak düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye’de Elektronik Sporların durumu bazı oyunlarda iyi durumda lakin bazı oyunlarda ise kelimenin tam anlamıyla en dipte. Ülkemizde profesyonelleşen bir kulübü kurmak ciddi anlamda büyük yatırımlar gerektiriyor ve neredeyse hiç destekçi bulunamıyor. Bizlerde artı lobi ile ve güzel referanslar ile başlamamış olsaydık veya yönetim kadromuz yetersiz olsaydı tahmin ediyorum ki şuan diğer kapanan kulüplerimiz gibi olurduk. Dışardan gözüktüğü hali “Logo tasarlat, Forma tasarımı yaptır, Facebook sayfası aç, Sosyal medyada paylaşım yap ve turnuvalara katıl…” olarak görünse de işin iç yapısı kesinlikle bu değil. Yaklaşık 50 kişilik bir ekip ile günün 10 saatine yakın bir süresinde çalışıyoruz ve bu oyuncularımıza ayırdığımız sürenin dışarısında kalan kısım. Yeni kurulacak olan kulüplere tavsiyem şudur ki sabırlı olsunlar, çünkü başarı hiçbir zaman bir kulüp kurulsun da kollarına atlayayım diye beklemez. Sponsorlar hiç bir zaman “Yeniler ama belki başarırlar” düşüncesi ile yatırım yapmaz. Elektronik Sporlar da olayın güzel yanı ise içten oluşan taraftar kitleleridir. Zamanla küçük şeylerden mutlu olan taraftarlarınız ve destekçileriniz oluşur.Bu taraftarlar herşeyleri ile yanınızda durmaya çalışır. İşte Elektronik Sporu diğer spor branşlarından ayıran en önemli özellikte bence budur.

-Son soru olarak size iletmek istediğim soru şu; Başarılı kulübünüzün Resmiyeti ve Geleceği hakkında ki planları söyler misiniz?

Onun hakkında ki hiç değişmeyen yanıtımızı ve amacımızı size söylemek isterim: Türkiye Spor Bakanlığının, Gelişmekte olan spor branşları bölümü üzerinden kayıtlarını başlattığı başvuruyu kısa süre içerisinde cevaplayacak ve kulübümüz resmi olarak Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin tanıdığı bir spor kulüp olacaktır.

Her yıl daha iyisini canla başla yaparak ilerleyen TOA E-Sports 2017-2018 sezonunda da adından sıkça söz ettirecek ve başarı ile ülkesini temsil edecektir.

-Bu keyifli röportaj için teşekkür ederim Ahmet bey.

Ben teşekkür ederim.

Kaynak : https://e-sportr.com/space-soldiers-a-rakip-mi-geliyor/

Leave a Reply