Transfer Duyurusu : REOVA!

Yeni transferimiz Türkiye’yi Amerika’da gururla temsil etmiş , ülkemizin yetiştirdiği en önemli oyunculardan biri olan Mert ”Reova” Bayraklı ile keyifli sohbet gerçekleştirdik. Zorlu fikstürden , Amerika’da ki deneyimlerine kadar birçok konuya değindik.

 

SORU: Mert” Reova” Bayrak öncelikle TOA Espor ailesine hoş geldin. İlk olarak Counter Strike ile tanışma hikayeni bize anlatır mısın ?

CEVAP: CS:GO ya ilk başladığımda sene 2012 amcamın laptopundan eziyetle ufacık ekranda 640×480 30fps ofis mouse ile oyun oynuyorduk o zamanlar CS:GO rütbem dmg idi. O zamanlar oyun yeni çıktığından ve bende eskiden hiç 1.6 geçmişim falan olmadığından hep mm atardım ve hedefim global olmaktı. Hafta sonları internet kafeye gitmeye başlamamla bu oyunda baya baya adam vurabildiğimi farkettim çünkü internet kafede ki pc iyiydi ve oyunum akıcıydı. Laptopta ki gibi takılmıyordu ve ekran büyüktü masaüstü bilgisayar daha rahattı. Daha sonrasında public serverlarda oynamaya başlayıp NSA Gaming ile bir amatör takım kurup İstanbul Gameekstra turnuvasına gittik ve orada hiç maç yenemesekte bir çok takıma karşı iyi performans sergilediğimden o ortamda bulunan oyuncuların gözüne çarptım 1-2 takimdançağırdılar ve CS:GO serüvenim böylece başlamış oldu.

 

SORU: Reova ilk lakabın mı zamanla değişime uğradı mı ve anlamı nedir ?

CEVAP: Reova ilk lakabım evet aslında baslarda rastgele pro oyuncuların isimlerini kullanıyordum izleyerek özendiğim kendimi iyi görmediğimden ve oyunda yeni olduğumdan bi isim belirlememiştim. Reova nerden geliyor derseniz tamamen kendim aklımdan kurdum açıkcası yazılışı ve okunuşu durusu hoşuma gidiyordu tamamen kendi kafamdan yarattığım bir nick.

 

SORU: Yurt dışında bir çok turnuva da boy göstermiş ve hali hazırda Amerika’da yaşayan biri olarak Türkiye ile Global Arena arasında ki farklar nelerdir ?

CEVAP: Maalesef Amerika da ki imkanlar sponsorlar kazanılan paralar turnuvalardaki ödül havuzları  Türkiye’nin çok çok üstünde gönül isterdi ki ayni imkanlar Türkiye’de de olsa. Türkiye’de de böyle imkanlar olsaydı ben eminim ki dünya çapında ilk 3te en az 1 Türk takimi olurdu. Tabi ki Türkiye’de de maaş alan takımlar , Gaming Houselarda antrenman yapan takımlar vardır ama alınan maaşlar, yapılan turnuvaların sayısı, takim arayan organizasyonların çokluğu ve maddi güçleri, sponsorlar bu saydıklarımın hepsi Amerika’da çok daha üst düzeyde.

SORU: Takım ile zorlu bir fikstür sizleri bekliyor. Geniş bir kadroya sahipsiniz bu durumu nasıl değerlendiriyorsun ?

CEVAP: Türkiye’de çoğu oyuncunun , örneğin TPL’ de ki oyuncuların %80lik bir kısmı zaten çok iyi aimlere sahip ancak gerçekçi olmak gerekirse Türkiye’de ki çoğu oyuncuda NA’de ki oyuncular da olan disiplinin ve çalışmanın %20si bile yok. Daha takıma gireli 1gün oldu olacak bu konuda pek bir yorum yapamam ancak takim arkadaşlarımın hepsini daha önceden de tanıyorum ve hepside CS:GO’da yüksek potansiyeli olan insanlar. O yüzden disiplin azim ve çalışma olduğu sürece aşılmayacak engel göremiyorum.

SORU: Coldzera ile karşılıklı oynadığın maçtan sonra insanlar Reova ismini daha sık duymaya başladı . O anlara geri dönersek nasıl bir histi ?

CEVAP: Coldzera CS:GO’nun efsane oyuncularından biri ve sırf Coldzera değil bir çok büyük dünyaca ünlü isimlerle oynama şansım oldu ve gerçekten hepside çok üst düzey kaliteli oyuncular. Onlarla oynamak ayrı bir zevk.

SORU: Bir çok sporcunun örnek aldığı , ilham kaynağı olan sporcular vardır. Senin örnek aldığın oyuncu kim ?

CEVAP: Örnek aldığım değilde  beğendiğim oyuncudan yola çıkarsak Shox diyebilirim. Gerçekten çok yetenekli bir oyuncu ve oyun tarzını seviyorum.  Ben genelde yapmak istediğim rolde oynayan her pro oyuncunun demosunu izlemeye çalışırım. O yüzden bir çok pro oyuncuyu örnek almaya çalışıyorum.

SORU: CS:GO’da içerisinde bulunduğun senin için en özel anın nedir ?

CEVAP: French Canadians takımıyla Immortals takımını  yenip Dreamhack elemelerine gitmeye hak kazandığımız zaman. Ancak benim yüzümden gidememiştik çünkü yeşil kartımı dahaca  alamamıştım ve ülkeden çıkarsam girememe şansım vardı , çünkü turnuva Kanada da idi. Ama şuan için merak ederseniz artık sınırsız yeşil kartım var o yüzden böyle bir problem yok.

SORU: Son olarak buradan TOA Espor taraftarlarına neler söylemek istersin ?

CEVAP: Ben yaklaşık 3 aydır CS:GO oynamıyorum. Ara vermeden önceki son 2 ayda zaten gerçek hayattaki planlarım ve problemlerimden dolayı oyuna da pek vakit ayıramıyor ve aktif oynayamıyordum ne zihinsel ne de fiziksel kendime pek öz güvenimde kalmamıştı çünkü rahat oyun oynayamıyordum üzerinden geçtiğim olaylar burada yasanan bazı problemlerden dolayı ara vermek istedim zaten takip edenler bilir 1 yıldan fazla Amerika’da oynadım ve son 2-3 aydaki performansım gerçekten çok düşüktü ve bunun farkındayım hatta keşke o özel olaylarım başladığında ara vermeye başlasaydım diyorum çünkü insan kötü performans sergileyince ister istemez sıkılıyor. Hatta son dönemde performansım kötü olmasına rağmen gittiğim lan turnuvasında gene 40 takim 200 oyuncu arasında HLTV’de rating de 1. seçilmiştim ayni lan turnuvasının bir öncesindede statlarda 1. idim kısacası lan turnuvalarına gittiğimde o an her şeyden uzaklaşıp oyuna odak olabiliyordum ama eve döndüğümde gene ayni sıkıntılar problemler fazla özele girmek istemiyorum. Ama simdi hayatimi yoluna ve düzene koydum kafam rahat ve huzurlu stressiz bir yaşamım düzenli bir hayatım var. Babamla birlikte çalışıyorum ancak çalışmayı bırakmayacağım  oyun ile ikisini bir arada götürmeyi planlıyorum. Bakalım hayırlısı TOA’yı ve taraftarlarını hayal kırıklığına uğratmayacağım. 🙂

 

   Peki neden REOVA sorularına cevap niteliğinde bir video ile sohbeti sonlandıralım.

Leave a Reply